Popularne mity o fotowoltaice

Choć instalacje fotowoltaiczne stają się w naszym kraju coraz popularniejsze, w sieci nadal można spotkać się z wieloma wątpliwościami na temat tej technologii. Najczęściej są one wynikiem niedoinformowania i powielania nieprawdziwych informacji. Żeby się z nimi rozprawić, warto obalić kilka najczęściej pojawiających się mitów na temat paneli PV.

W Polsce jest za mało słońca, dlatego fotowoltaika się nie opłaca 

Niezwykle krzywdzący mit, który zniechęca wiele osób do inwestycji w tę technologię. W Polsce w zależności do regionu, średnia liczba godzin słonecznych wynosi 1600, niemal wszędzie poziom nasłonecznienia przekracza wartość 1000 kWh/m2. Wszystko to w zupełności wystarczy, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna.

Nowoczesne panele słoneczne zostały skonstruowane w taki sposób, aby produkować prąd także w pochmurne dni (promieniowanie rozproszone). Właściwy dobór mocy instalacji pozwoli na całkowite pokrycie zapotrzebowania energetycznego domu jednorodzinnego.

Instalacje fotowoltaiczne są bardzo drogie 

Nie ma nic za darmo, jednak nieprawdą jest, że inwestycja w panele zarezerwowana jest wyłącznie dla osób majętnych. Obecnie gospodarstwa domowe mogą skorzystać z różnych form dofinansowania oraz ulg podatkowych.

Do tego dochodzi program Czyste Powietrze, jak również oferty kredytowe. Banki coraz częściej decydują się na wprowadzenie specjalnych ofert skierowanych właśnie do osób planujących inwestycję w odnawialne źródła energii. Należy przy tym podkreślić, że instalacja jest wyceniana indywidualnie dla każdego klienta. Wiele zależy bowiem od konstrukcji i ekspozycji dachu oraz potrzeb gospodarstwa czy jakości wykorzystanych komponentów.

Panele fotowoltaiczne działają tylko w lecie 

Jest to nieprawda. Instalacja to systemy całoroczne produkujące prąd przez cały czas, również w zimie. Oczywiście w ciągu roku zmienia się efektywność paneli. Największa jest w okresie między kwietniem a wrześniem, natomiast najmniejsza w grudniu i styczniu. W tych dwóch miesiącach zimowych konsumenci liczyć mogą na produkcję prądu na poziomie 20-30 kWh na 1 kWp mocy instalacji (w lecie może być to nawet 180 kWh).

Nie oznacza to jednak, że w zimie darmowego prądu brakuje. W okresie letnim instalacje produkują więcej energii niż przeciętne gospodarstwo domowe jest w stanie wykorzystać. Powstała nadwyżka jest kierowana do sieci, skąd może zostać pobrana wówczas, gdy efektywność paneli spadnie lub gdy zwiększy się zapotrzebowanie na prąd. Moc instalacji fotowoltaicznej dobierana jest kompleksowo, tak, by wytworzona energia pokryła całoroczne zapotrzebowanie. 

Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się dopiero po kilkudziesięciu latach 

Kolejny mit, który niestety wiele osób przekonuje, by wstrzymać się z instalacją paneli. Jak się okazuje, przy sprzyjających okolicznościach środki przeznaczone na montaż instalacji mogą zwrócić się nawet w czasie 5-8 lat.

Oczywiście wiele zależy od specyfiki inwestycji i wykorzystanego wsparcia finansowego, jednak należy pamiętać, że prąd jest produkowany od razu po uruchomieniu instalacji. Przekłada się to, rzecz jasna, na niższe rachunki za energię. A im wyższe ceny za prąd, tym szybszy zwrot kosztów inwestycji. 

Sprawność i wytrzymałość paneli PV jest bardzo krótka 

Najnowsza technologia sprawia, że panele stosowane obecnie znacząco różnią się od tych montowanych jeszcze kilka-kilkanaście lat temu. Dzięki temu, inwestycja w fotowoltaikę jest długoterminowa. W większości przypadku będzie to perspektywa około 30 lat.

Przez ten czas panele nie wymagają znaczących prac konserwacyjnych. Co ważne, wiele firm oferuje bezpłatny serwis gwarancyjny, dlatego w razie jakichkolwiek problemów nie ponosimy dodatkowych kosztów. Panele są praktycznie bezobsługowe, dlatego nie musimy martwić się ewentualnymi dodatkowymi obowiązkami. 

Darmowy prąd nie jest już tylko chwytem marketingowym. Uzyskać można go łatwiej niż kiedykolwiek – producenci instalacji fotowoltaicznych często oferują przeprowadzenie audytu oraz darmowej wyceny całego przedsięwzięcia. Klienci mogą liczyć też na fachowe doradztwo, dzięki któremu będą w stanie wybrać najlepsze dostępne rozwiązania, a także uzyskać pomoc w staraniach o dofinansowanie. Mamy nadzieję, że obalenie powyższych mitów przekona niezdecydowanych, że inwestycja w odnawialne źródła energii to naprawdę dobry pomysł.

Źródło: Inverter

Poprzedni

Jak działa inteligentny dom?

Następny

Gdzie kupić gaz propan i ile to kosztuje?