Urna czy trumna tradycyjna? 

Kremacja jest w Polsce coraz popularniejsza, chociaż nadal uważa się ją za stosunkowo nową formę pochówku. Ceremonia pogrzebowa z urną jest nieco odmienna od tradycyjnego pogrzebu z trumną. W artykule tym wskazujemy cechy charakterystyczne dla obu z nich. 

Czym charakteryzuje się pogrzeb z urną?

To, jak będzie wyglądał pogrzeb z kremacją jest uzależnione przede wszystkim od tego, czy będzie to ceremonia świecka, czy katolicka. Kościół katolicki wyraził zgodę na kremację zwłok jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku. W Polsce większość pogrzebów to pogrzeby katolickie i w wypadku pogrzebu z urną ceremonia wygląda podobnie, jak w przypadku tradycyjnego pochówku

Przed przystąpieniem do kremacji ciało musi zostać przygotowane tak, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego pogrzebu, różnicę stanowi jedynie to, iż ciało zmarłego jest odziane w specjalny całun. Składa je się następnie do specjalnej trumny kremacyjnej, która jest pozbawiona metalowych ozdób, krzyży czy powłoki lakierniczej, a może być wykonana z tektury albo z drewna. Przed przystąpieniem do kremacji rodzina musi dostarczyć do zakładu pogrzebowego wymagane dokumenty, a zatem odpis aktu zgonu oraz zgodę na skremowanie ciała.

Pogrzeb z urną dzieli się na dwa etapy, z których pierwszy odbywa się jeszcze przed spopieleniem ciała. Rodzina zmarłego ma wówczas okazję pożegnać się z bliskim, zaś domy pogrzebowe dysponują specjalnym pomieszczeniem, w jakim to pożegnanie może się odbyć. Kościół zaleca, by msza była odprawiana nad ciałem złożonym w trumnie, a dopiero potem poleca skremować ciało i pogrzebać je. W praktyce jednak, ponieważ liczyć trzeba się z tym, iż żałobnicy przybywają na ceremonię z daleka, kremacja odbywa się wcześniej, zaś msza odprawiana jest nad urną.

Sam proces kremacji ma miejsce w krematorium, do którego ciało jest przewożone, trwa on około godziny, spopielone szczątki są następnie umieszczane w urnie, którą wybrali bliscy zmarłego. Pogrzeb na cmentarzu odbywa się w tradycyjny sposób, z tą tylko różnicą, iż w grobie lub w kolumbarium składana jest urna.

W przypadku świeckich pogrzebów nie istnieją specjalne zalecenia dotyczące tego czy i kiedy ma się odbyć pożegnanie zmarłego – przed kremacją, czy też po jej dokonaniu. Zazwyczaj jednak ceremonia świecka odbywa się już po procesie kremacji.

Pogrzeb tradycyjny z trumną

Pogrzeb tradycyjny polega na złożeniu ciała zmarłej osoby w trumnie i pochowaniu go w grobie ziemnym. Takie pogrzeby odbywają się najczęściej, chociaż liczba pogrzebów z urną sukcesywnie rośnie. Wpływa na to nie tylko niższy koszt pochówku skremowanego ciała, ale również przemawiają za takim rozwiązaniem względy ekologiczne.

To, na jaki rodzaj pochówku zdecyduje się rodzina zmarłego, zależy od wielu czynników. Zazwyczaj kremacja odbywa się wówczas, gdy zmarły jeszcze za życia wyraził taką wolę, na przykład w testamencie. Bywa jednak, że rodzina podejmuje tego rodzaju decyzję kierując się innymi względami.

Urny i trumny – oferta domów pogrzebowych

Zakłady pogrzebowe posiadają w ofercie szeroki wybór zarówno urn na prochy, jak i trumien. Cena tak urny, jak i trumny zależy od materiału, z jakiego je wykonano, a także od zdobień, jednak urny są zdecydowanie mniej kosztowne. W większości przypadków, tradycyjne trumny wykonane są z drewna dębowego lub sosnowego, zdarza się jednak, iż rodziny decydują się na znacznie bardziej kosztowne trumny z hebanu czy palisandru.

Natomiast urny bywają drewniane i ceramiczne, mogą być również wykonane z kamienia, mosiądzu, a także z imitującego kamień konglomeratu. Kształt urn również jest zróżnicowany i chociaż zazwyczaj przypominają one zwężającą się ku górze wazę, istnieją również takie, które mają wygląd niewielkich szkatułek czy trumien, różnią się także zdobieniami.

Pracownicy domów pogrzebowych służą pomocą przy dokonywaniu wyboru odpowiedniej trumny bądź urny, kierując się potrzebami bliskich zmarłego, pomagają również w dokonaniu wyboru odpowiedniej tabliczki pogrzebowej, są pomocni także podczas podejmowania decyzji o doborze wieńców i kompozycji kwiatowych. Bez ich wsparcia i profesjonalnego podejścia organizacja każdego pogrzebu byłaby niezwykle trudnym zadaniem – tym bardziej, iż śmierć bliskiej osoby jest stresogennym przeżyciem, które sprawia, że nawet najprostsze decyzje mogą wydawać się trudne do podjęcia.

Źródło: Elizjum – organizacja pogrzebu

Poprzedni

Na co zwrócić uwagę wybierając balustradę na balkon?

Następny

Nowoczesne produkty do wykończenia elewacji