Masz firmę i chcesz skupić się na jej prowadzeniu, a jednocześnie nie zaniedbywać kwestii środowiskowych? Zastanawiasz się, jakie decyzje musisz uzyskać, aby działać zgodnie z prawem ochrony środowiska? A może planujesz inwestycję i chcesz ocenić jej oddziaływanie na ekosystem? Konsultacje z zakresu ochrony środowiska to odpowiedź na Twoje pytania i wątpliwości. Sprawdź, co mogą obejmować i na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy, która je świadczy.
Konsultacje z zakresu ochrony środowiska – co może obejmować EKO-konsulting?
Nieustannie zmieniające się przepisy prawa ochrony środowiska często wprawiają przedsiębiorców w osłupienie. W natłoku codziennych spraw związanych z prowadzeniem firmy można bowiem łatwo stracić je z oczu, a tym samym narazić biznes na dotkliwe sankcje. Jednocześnie nie każdego właściciela przedsiębiorstwa stać na to, aby utrzymywać firmowy dział specjalizujący się w kwestiach ochrony środowiska. Na szczęście nie musi tego robić. Wystarczy bowiem, że zdecyduje się na profesjonalne konsultacje. Co mogą one obejmować?
Konsultacje z zakresu ochrony środowiska to praktyczne rozwiązanie dla tych właścicieli firm, którzy chcą skupić się na głównym profilu swojej działalności, a jednocześnie nie zaniedbywać kwestii ochrony środowiska i obowiązków wynikających z prawa. To też dobra opcja dla przedsiębiorców, którzy planują uruchomić inwestycję i potrzebują wyspecjalizowanej opinii ekspertów w celu ewaluacji środowiskowej przedsięwzięcia.
Oferowany przez firmy z branży ochrony środowiska EKO-konsulting może obejmować różne zagadnienia. Przedmiotem doradztwa są najczęściej:
- pozwolenia, zezwolenia i decyzje środowiskowe,
- inwentaryzacje przyrodnicze,
- dokumentacje hydrologiczne,
- analizy akustyczne, porealizacyjne czy też zanieczyszczenia gruntu,
- ślad węglowy,
- roboty geologiczne,
- ewidencje środowiskowe,
- kontrole WIOŚ,
- procesy inwestycyjne,
- plany remediacyjne.
W ramach konsultacji z zakresu ochrony środowiska eksperci mogą dokonać np. pomiarów emisji pyłów i gazów do atmosfery, sprawdzić sprawozdania, do których składania jest zobowiązany przedsiębiorca, czy też przeprowadzić audyt środowiskowy. Zajmą się również oceną zgodności prowadzonej działalności z przepisami prawa ochrony środowiska, zweryfikują uprawnienia podmiotów współpracujących z firmą, a także przygotują wnioski i dokumentację niezbędną do uzyskania wymaganych pozwoleń.
Konsultacje z zakresu ochrony środowiska mogą również obejmować interpretację pism od organów środowiskowych, kontakt z urzędami, a nawet udział w kontrolach prowadzonych przez inspekcję na terenie firmy. W ich ramach eksperci przekazują także informacje o zmianach przepisów prawa, dzięki czemu przedsiębiorca może być na bieżąco.
Konsulting ds. ochrony środowiska – na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy?
Na rynku działa wiele firm, które oferują konsultacje z zakresu ochrony środowiska. Warto im się bacznie przyjrzeć, aby wyłonić zespół ekspertów, którzy będą oferować możliwie najlepsze wsparcie. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając podmiot oferujący EKO-konsulting?
- Indywidualne podejście. Zakres konsultacji środowiskowych może być szeroki i obejmować różne zagadnienia. Z tego względu tak istotne jest indywidualne podejście, dzięki któremu doradztwo będzie maksymalnie dostosowane do potrzeb przedsiębiorcy.
- Doświadczenie. Eksperci świadczący EKO-konsulting powinni dysponować doświadczeniem z zakresu ochrony środowiska. Dzięki temu nie tylko doradzą, ale również – w razie potrzeby – zajmą się rozwiązaniem problemu, np. wykonają audyt środowiskowy, przeprowadzą niezbędne pomiary czy też uzupełnią dokumentację.
- Bezproblemowy kontakt. Ułatwia załatwienie pilnych spraw i uzyskanie informacji. Jeśli przedsiębiorca musi czekać na pierwszy kontakt od firmy konsultingowej przez kilka dni, nie jest to dobry prognostyk.
Konsultacje z zakresu ochrony środowiska mogą rozwiać wiele pytań przedsiębiorcy. Z tego względu warto je zlecić rzetelnej i doświadczonej firmie konsultingowej, która dogłębnie zbada ich przedmiot i da kompleksową odpowiedź.