Transport ciężarowy to nadal jeden z podstawowych sposobów dostarczania rozmaitych towarów – także na długich dystansach. Wyróżnić trzeba tu w szczególności przewóz ciężarowy, który dla firm okazać się może bardzo opłacalny. Oczywiście pod warunkiem, że podczas planowania przesyłek wezmą pod uwagę wszystkie istotne czynniki mające wpływ na finanse. Czego dotyczą? Jak można obniżyć wydatki przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej skuteczności działania? Tego typu kwestiami zajmujemy się w poniższym artykule.
Koszt transportu drogowego – z czego wynika?
Wydatki związane z dostarczaniem towarów drogą lądową wynikają z kilku kwestii, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. I to niezależnie od tego, jak duża jest Twoja firma i jakiego typu ładunki zamierzasz przewozić.
- Skupić musisz się na omówieniu stawek z poszczególnymi uczestnikami całego łańcucha dostaw. Mowa tutaj chociażby o kierowcach, osobach odpowiedzialnych za pakowanie i rozładowywanie towaru, czy też logistykach. Jeżeli tego typu zadania zlecasz zewnętrznym podmiotom, pamiętaj, że nie liczy się wyłącznie jak najniższa cena. Współpracę warto nawiązywać z doświadczonymi, sprawdzonymi firmami, które gwarantują wysoką sprawność działania. Uparte dążenie do uzyskania oszczędności może się na Tobie zemścić. Błędy popełnione przez niedoświadczony zespół zazwyczaj prowadzą do opóźnień, a od tego już tylko krok od poważnych strat finansowych.
- Do czynników mających wpływ na koszt transportu ciężarowego, należy zaliczyć między innymi trasą, jaką muszą pokonać pojazdy. Im dłuższa i bardziej skomplikowana, tym droższa. Pod uwagę musisz wziąć odległość z punktu załadunkowego do punktu rozładunkowego. Stawki przeważnie liczone są za każdy przejechany kilometr. Co istotne, czas realizacji takich zleceń nie dotyczy wyłącznie przejechanego dystansu, ale też czynności załadunkowych i rozładunkowych oraz formalności, które muszą zostać załatwione.
- Również specyfika ładunku ma tutaj znaczenie. Zupełnie inaczej kształtują się koszty przewozu ubrań, a inaczej artykułów spożywczych – zwłaszcza tych wymagających specyficznych warunków, związanych na przykład z koniecznością utrzymania niskiej temperatury (transport w chłodni).
- Nie zapominaj także o pojazdach. Utrzymanie bądź wynajęcie floty samochodów ciężarowych może sporo kosztować, dlatego lepiej unikać nieprzemyślanych decyzji w tym aspekcie. I to bez względu na to, jak duża jest Twoja firma.
- Do tego wszystkiego dodać musimy jeszcze opłaty celne i koszty dodatkowe, które nie zawsze można przewidzieć. Kolejny raz przydaje się doświadczenie, dzięki któremu łatwiej będzie Ci dostosować się do sytuacji, jak również ewentualnych przeszkód. Jeżeli zatem stawiasz na outsourcing transportu ciężarowego, najważniejszym dla Ciebie zadaniem będzie znalezienie takiego partnera, który zagwarantuje wysoką sprawność działania.
Trudno jest wskazać wszystkie czynniki mające wpływ na ogólny koszt transportu ciężarowego. Przeważnie kształtują się one na bieżąco. Nie oznacza to jednak wcale, że nie należy podejmować prób ich sklasyfikowania. Zwłaszcza że na tej podstawie jesteś w stanie podejmować kluczowe decyzje, od których zależeć może sprawność realizacji poszczególnych zleceń.
Transport ciężarowy a współpraca z przewoźnikami
Mając na uwadze omówione powyżej czynniki, jasne staje się, że podczas przewozu towarów drogą lądową istotna staje się sieć kontaktów, która pozwoli na współdziałanie z cenionymi i, co najważniejsze, doświadczonymi podmiotami z branży TSL.
Jaki może być jej zakres? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby przewóz ciężarowy w całości zlecić firmie zewnętrznej lub ograniczyć się wyłącznie do poszczególnych zadań związanych chociażby z planowaniem, załadunkiem i rozładunkiem, czy formalnościami. Dobre, przemyślane decyzje pozwolą Ci osiągać założone cele.
źródło: TRANSlogis transport i spedycja