Gdzie kupić gaz propan i ile to kosztuje?

W przypadku tankowania każdego dowolnego paliwa, wydaje się całkowicie oczywiste, że należy udać się na stację benzynową i tam dokonać zakupu. Jednak nieco inaczej ma się sprawa z tankowaniem gazu propan do przydomowego zbiornika, który musi zostać dostarczony na naszą posesję. Nowi użytkownicy instalacji gazowej często zastanawiają się nad tym, jak przebiega proces zakupu i tankowania gazu propan. Gdzie go kupić i ile kosztuje taka usługa? Wyjaśniamy i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Gdzie można zamówić i kupić gaz propan?

Zbiornikowe instalacje gazowe działają w oparciu o spalanie gazu propan. Gaz ten jest przechowywany w specjalnym zbiorniku na terenie posesji. Jest to doskonała opcja dla nieruchomości, które nie posiadają dostępu do gazu ziemnego z sieci. Jednak wiąże się to z koniecznością uzupełniania zapasów gazu, kiedy jego poziom w zbiorniku spadnie. Działa to na podobnej zasadzie jak tankowanie auta.

Nowi użytkownicy instalacji gazowych zasilanych propanem często zastanawiają się, gdzie można kupić gaz, jak go zamówić i ile to kosztuje. Zacznijmy więc od początku, czyli gdzie zamówić i kupić gaz propan. Na terenie całego kraju działa wielu dystrybutorów tego surowca. Zamówienie na gaz składa się bezpośrednio w wybranej firmie. Niektórzy dystrybutorzy obsługują tylko określony rejon, na przykład jedno województwo. Można się spotkać również z takimi firmami, które świadczą swoje usługi na terenie całego kraju. Warto więc porównać różne oferty i sprawdzić u kogo będzie nam się najbardziej opłacało zamówić gaz propan.

Zamówienie można złożyć telefonicznie, ale coraz częściej również mailowo lub za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej. Większość dystrybutorów gazu propan dowozi surowiec, nawet jeśli są to mniejsze zamówienia od dostawców indywidualnych. Jednak bywają tacy, którzy określają minimalny próg pojemności cysterny, z którą dokonują dowozu do klienta. W takich sytuacjach bywa, że sąsiedzi umawiają się na wspólny termin, aby zamówić gaz od jednego dystrybutora. Jednak jest to coraz rzadszą praktyką.

Duża konkurencja na rynku dystrybutorów propanu spowodowała, że sprzedawcy walczą o każdego klienta i oferują dowóz nawet małych zamówień. Lepiej jest decydować się na taką opcję, gdyż jest ona mniej kłopotliwa i wygodniejsza dla kupującego. Wybierając dystrybutora warto też sprawdzić jaki jest termin oczekiwania na zamówiony surowiec. U jednych dostawców może to być 1-3 dni, a u innych nawet tydzień. Jest to również kwestia, która powinna zostać porównana.

Ile kosztuje zakup gazu propan z dowozem?

Zakup gazu propan to w zasadzie koszt samego surowca. A przynajmniej tak powinno być. Zdecydowana większość dystrybutorów dowozi gaz do swoich klientów bezpłatnie, niezależnie od tego, czy są to tereny miejskie, czy wiejskie. Jednak nadal nie brakuje dystrybutorów, którzy wykorzystując niewiedzę lub przyzwyczajenie kupujących naliczają dodatkowe opłaty za dowóz czy rozładunek. Lepiej nie decydować się na współpracę z takimi firmami. Normą jest, że wspomniane koszty powinny leżeć po stronie dostawcy i nie powinien on wyodrębniać ich z cen swoich usług.

A czy wszędzie za gaz zapłacimy tyle samo? Otóż nie. Jest to całkowicie normalne i wygląda podobnie, jak w przypadku paliw na stacjach benzynowych. W każdym rejonie kraju ceny kształtują się nieco inaczej. Czasem różnice w cenie są większe, a innym razem mniejsze. Niestety nie jest to coś na co mamy wpływ.

Najczęściej ceny różnią się w zależności od województwa. Jednak zamawiając gaz propan płacimy cenę obowiązującą właśnie w naszym województwie. Oczywiście u poszczególnych dystrybutorów koszt zakupu surowca również może nieco się różnić. Wybierając dostawcę gazu pamiętajmy, aby sprawdzić opinie na jego temat. Można zrobić to w internecie bądź wśród znajomych. Dowiedzmy się jakiej jakości gaz oferuje, a także czy jest solidnym i terminowym dostawcą. Warto jest także wybrać firmę, z którą zwiążemy się na dłuższy czas. Wiele z nich oferuje atrakcyjne systemy rabatowe dla swoich stałych klientów.

Poprzedni

Popularne mity o fotowoltaice

Następny

Wybieramy niszczarkę do biura — na co zwrócić uwagę?