Poszukując sprężarki powietrza odpowiedniej do twojego zakładu, z pewnością zastanawiasz się, dlaczego jest ich tak wiele w różnych opcjach i wariantach. Odpowiedź jest prosta. Tak duża różnorodność pozwala z łatwością dostosować odpowiednie rozwiązanie wytwarzające sprężone powietrze do potrzeb i specyfiki pracy konkretnej firmy. Urządzenia różnią się od siebie wyglądem, parametrami, konstrukcją i mechanizmem obsługi. Sprężarki tłokowe to urządzenia pewne i sprawdzone. Uzupełnione o zbiornik dodatkowo zyskują na funkcjonalności. Podpowiadamy, kiedy kompresor tłokowy na zbiorniku sprawdzi się do zakładu.
Jak działają sprężarki tłokowe?
Sprężarki powietrza są dostępne w wielu różnych typach i konfiguracjach, dzięki czemu stosunkowo łatwo jest wybrać odpowiednią jednostkę do potrzeb procesu i przestrzeni roboczej danego zakładu. Aby jednak dokonać właściwego wyboru, należy zrozumieć funkcje i zasady działania każdego typu sprężarki. Sprężarki tłokowe są prekursorami produkcji sprężonego powietrza — są najstarszym typem sprężarki, ale też najczęściej używanym. Głównymi elementami tłokowej sprężarki powietrza są cylinder i tłok. Tego typu sprężarki są często nazywane sprężarkami wyporowymi.
Mechanizm działania tłokowej sprężarki powietrza opiera się na pobieraniu powietrza z otoczenia urządzenia, a więc bezpośrednio z atmosfery. Jego objętość i ciśnienie zmniejszają się następnie w wyniku ruchu posuwistego tłoka. Praca wykonana w ten sposób jest dość efektywna i pozwala na uzyskanie średniego ciśnienia 5-6 barów przy jednym stopniu kompresji. Wyższe ciśnienia można osiągnąć tylko za pomocą wielostopniowych sprężarek tłokowych, które są obecnie równie powszechne.
Korzyści płynące z użytkowania kompresorów tłokowych na zbiorniku
Dlaczego warto stosować sprężarki tłokowe w zbiorniku? Zbiornik sprężonego powietrza jest rodzajem magazynu energii, dzięki któremu możliwe jest ciągłe zasilanie systemu do środowiska pracy. Na rynku dostępne są zbiorniki o różnej pojemności — od małych 100 litrowych po duże przemysłowe zbiorniki systemowe o pojemności min. 3 m3. Zbiornik ciśnieniowy pełni również rolę bufora i stabilizatora ciśnienia w układzie. Zapewnia to dostęp do środowiska pracy charakteryzującego się stabilnym ciśnieniem, co pozwala na utrzymanie prawidłowej wydajności całego systemu. W przypadku sprężarek tłokowych zbiorniki ciśnieniowe eliminują problem pulsacji w układzie sprężonego powietrza. Zbiorniki ciśnieniowe są szczególnie ważne w sprężarkach tłokowych. Większość z tych urządzeń nie jest przeznaczona do ciągłego użytkowania, dlatego zbiornik pozwala na zebranie środowiska w takiej ilości, która pozwala na niezbędną wydajność i eksploatację.
Do jakiego zakładu wybrać sprężarkę tłokową na zbiorniku?
Sprężarka tłokowa na zbiorniku wytwarza stałe ciśnienie robocze gazu zgodnie z potrzebami klienta. Objętość zbiornika sprężonego powietrza można dobrać zgodnie z indywidualnymi potrzebami procesów. Jeśli nie jesteś pewien, jakie parametry powinna mieć zakupiona maszyna, przy doborze odpowiedniego kompresora skonsultuj się ze specjalistą. Ważne jest, aby wybrać urządzenie, które oferuje optymalne ciśnienie maksymalne oraz zbiornik o pojemności dostosowanej do potrzeb Twojej firmy. Sprężarka tłokowa montowana na zbiorniku jest z powodzeniem stosowana w wielu gałęziach i sektorach przemysłu. Każda sprężarka tłokowa na zbiorniku ma inną specyfikację, która umożliwia dostosowanie urządzenia do charakterystyki pracy instalacji.
Sprężarki tłokowe na zbiorniku są idealne dla następujących branż:
- przemysł motoryzacyjny — sprężarki tłokowe montowane na zbiorniku sprawdzają się w większości gałęzi przemysłu motoryzacyjnego;
- warsztaty — sprężarki tłokowe zbiornikowe stosowane do zasilania urządzeń pneumatycznych;
- firmy produkcyjne — tutaj należy zwrócić uwagę na pojemność zbiornika ciśnieniowego;
- garaż i prywatne posesje — zbiornikowa sprężarka tłokowa nadaje się również do użytku domowego. Na mniejszą skalę nadają się np. do pompowania kół, malowania i lakierowania natryskowego oraz usuwania liści i brudu z trudno dostępnych miejsc w garażu i ogrodzie.