Balustrady balkonowe nie tylko chronią nas przed upadkiem z dużej wysokości i poprawiają komfort użytkowania balkonu w naszym domu czy mieszkaniu, ale także poprawiają estetykę budynku, świadcząc przy okazji o naszym poczuciu estetyki. Aby jednak zapewnić sobie zadowalający efekt końcowy montażu balustrady balkonowej, warto wcześniej zdecydować się na profesjonalny projekt, który pomoże nam uporać się z uwarunkowaniami technicznymi balustrady i wybrać odpowiedni model z wielu dostępnych na rynku.
Balustrada balkonowa – jak wybrać poręcze i słupki?
Poręcze instalowane przy balustradach balkonowych są tym elementem wyposażenia, z którymi jako użytkownicy balkonu czy tarasu mamy najczęstszy kontakt. Z tego powodu tak ważne jest, aby poręcze były wykonane z bezpiecznego i przyjemnego w dotyku materiału, który dodatkowo będzie dostosowany wizualnie do stylu całego domu. Coraz częstszym rozwiązaniem chętnie wybieranym przez inwestorów są poręcze wykonane ze stali nierdzewnej, która jest nie tylko bardzo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i korozję, ale także łatwa do utrzymania w czystości. Jest to szczególnie istotne w przypadku balustrad balkonowych, które na co dzień narażone są na działanie opadów atmosferycznych oraz kurzu i brudu gromadzonego z otoczenia. Dla osób, które nie preferują elementów wykonanych ze stali nierdzewnej, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się poręcze drewniane, które są bardzo uniwersalne i estetyczne. Niestety, w tym przypadku musimy pamiętać o odpowiednim dostosowaniu drewna i jego zabezpieczeniu przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
O wiele ważniejsza niż wybór poręczy do balustrad balkonowych jest decyzja o wyborze słupków nośnych instalowanych w balustradach. O ile bowiem poręcze balkonowe sprawiają, że korzystanie z balustrady jest dużo bardziej komfortowe, o tyle słupki nie tylko uzupełniają balustradę, ale przede wszystkim przenoszą wszystkie obciążenia i zapewniają bezpieczeństwo użytkowników balustrady podczas korzystania z niej. Słupki w balustradach, podobnie jak poręcze, mogą być wykonane z drewna lub stali nierdzewnej. Zazwyczaj mocuje się je do ścian bocznych, płyty balkonu lub słupów nośnych, ale ostateczny projekt ich montażu zawsze warto ustalić z wykonawcą balustrad, który wskaże nam optymalne rozwiązania dostosowane do rodzaju balustrady oraz nośności samego balkonu.
Balustrada balkonowa a wypełnienie
Od tego, na jaki rodzaj wypełnienia balustrady balkonowej się zdecydujemy, zależy ostateczny wygląd balkonu i jego otoczenia. Popularnym rozwiązaniem systemowym chętnie wybieranym przez inwestorów jest stal nierdzewna, która nie tylko zapewnia balkonowi nowoczesny wygląd, ale jest też łatwa do utrzymania w czystości. Stal nierdzewna jest też dużo bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu jest w stanie znieść dużo większe obciążenia i jest bardziej żywotna niż drewno. Drewno z kolei jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem spotykanym zazwyczaj w formie pionowych przęseł, które dobrze komponują się zarówno z naturalnym stylem aranżacji domu, jak i jego nieco bardziej nowoczesną odsłoną. W przypadku balustrady balkonowej wykonanej z drewna musimy jednak pamiętać o regularnej konserwacji oraz zabezpieczeniu drewna przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych, szczególnie opadów, które mogłyby powodować szybką erozję drewnianych elementów.
Stal nierdzewna czy zwykła – jaką wybrać?
Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej są jednymi z najbardziej wytrzymałych rozwiązań, na które decydują się inwestorzy. Powodowane to jest tym, że stal nierdzewna pokryta jest stopem, który chroni ją przed korozją, dzięki czemu elementy wykonane z nierdzewki nie wymagają od nas większego zaangażowania, jeśli chodzi o ich ochronę i konserwację. Balustrady ze stali nierdzewnej łatwo też dopasować do otoczenia balkonu, ponieważ najczęściej występują w postaci prostych rurek o minimalistycznej formie. Trudno zatem mówić w tym przypadku o niedopasowaniu balustrady balkonowej do architektury całego domu.
Balustrady ze stali zwykłej nie różnią się od balustrad wykonanych ze stali nierdzewnej właściwie niczym poza ich właściwościami wytrzymałościowymi. Mogą one przybierać tę samą formę, ale pod względem odporności są już dużo bardziej podatne na uszkodzenia i działanie wilgoci. Stal zwykła nie jest antykorozyjna, dlatego jej utrzymanie w dobrym stanie będzie od nas wymagało większego nakładu sił. Powinniśmy jednak pamiętać, że prawidłowo wykonane i fabrycznie zabezpieczone balustrady wykonane ze stali zwykłej mimo wszystko posłużą nam bardzo długo i będą tak samo estetyczne jak balustrady ze stali nierdzewnej.
Koszt najprostszych i najtańszych balustrad ze stali nierdzewnej będzie wahał się w granicach 250-300 zł/mb. Najtańsza balustrada ze stali kosztuje około 150 zł/mb.
Źródło: Kobamet – balustrady ze stali nierdzewnej