W przedsiębiorstwach, w których stosuje się sprężone powietrze, warto jest wprowadzić sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej. Istnieje wiele metod na redukcję kosztów zużycia energii przez instalacje sprężonego powietrza, dlatego też każdy przedsiębiorca i właściciel firmy usługowej powinien zapoznać się z treścią tego artykułu i wykorzystać umieszczone w nim porady, aby nie obarczać swojej firmy zbyt wysokimi wydatkami związanymi z eksploatacją parku maszynowego.
Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w kompresorach przemysłowych?
Najlepszą metodą na ograniczenie strat energii elektrycznej w systemach kompresorowych jest dopasowanie ich do mocy przerobowej danej firmy. Należy wybierać tylko takie kompresory przemysłowe, które mają potencjał do oszczędzania energii. Oznacza to, że nie warto inwestować w sprzęt przestarzały, uszkodzony, a także ten, który podlegał już kilkukrotnym remontom generalnym i w dalszym ciągu warunkuje straty energetyczne. Dużym problemem w powiększaniu się zużycia energii i emisji dwutlenku węgla jest nieszczelność w zakładowej instalacji sprężonego powietrza. Według badań naukowców identyfikacja i natychmiastowe usunięcie wszelkich nieszczelności warunkuje oszczędność na zużyciu energii elektrycznej nawet o 10% w skali jednego miesiąca.
Ile wydajesz na eksploatację swoich sprężarek?
Po przeliczeniu wszystkich kosztów okazuje się, że osoba, która dysponuje parkiem maszynowym, w postaci sprężarek mających nieszczelności, traci bardzo dużą ilość zasobów finansowych, co w ciągu 1 roku wiąże się ze stratą nawet kilkunastu tysięcy zł. Kwota ta robi wrażenie, szczególnie gdy dana osoba użytkuje kilka lub nawet kilkanaście kompresorów przemysłowych jednocześnie. Wówczas bilans energetyczny jest ujemny, a pobór mocy jest tak duży, że na eksploatację sprężarki przeznacza się bardzo dużą ilość osiąganych przez przedsiębiorstwo dochodów z działalności. Rozwiązanie to może doprowadzić w konsekwencji do nieustannego pogarszania się sytuacji finansowej firmy, a nawet jej bankructwa. Warto także przyjrzeć się kosztom konserwacji, jeśli zmniejszy się średnicę przewodów instalacji w parku maszynowym, można obniżyć koszty zużytej energii nawet o 25%. Warto także dokonać przeglądu wszystkich podzespołów, jakie znajdują się w danym kompresorze przemysłowym.
Ogranicz straty energetyczne
W przypadku wykrycia wad lub usterek w ich działaniu, nie należy zwlekać z naprawą i od razu zgłosić się do renomowanego dystrybutora sprężarek lub producenta, który wyśle do firmy wykwalifikowanego serwisanta. Wykonanie generalnego remontu czy jednorazowej, ale profesjonalnie przeprowadzonej naprawy jest dużo tańszym rozwiązaniem niż nieustanne borykanie się z problemami związanymi z nieprawidłowym działaniem kompresorów przemysłowych, a co za tym idzie dużymi stratami energetycznymi, które w skali roku mogą osiągać nawet 25%. Każdy właściciel przedsiębiorstwa dysponujący kompresorem przemysłowym powinien zadbać o regularny przegląd urządzenia. Tego typu działanie nie wiąże się z dużymi wydatkami, a jednocześnie gwarantuje, że sprężarka będzie działać prawidłowo, a zużycie energii będzie znajdowało się na optymalnym poziomie, który jest powszechnie akceptowany i możliwy do przyjęcia.
Zredukuj spadek ciśnienia i wyłącz sprężarki na czas ich przestojów
Warto także zredukować spadek ciśnienia w systemie dystrybucji oraz zmniejszyć ciśnienie na poziomie danego kompresora przemysłowego. Dzięki temu można wyeliminować straty energii elektrycznej oraz poprawić jego pracę i wydajność. Dopasowanie odpowiedniej wartości barycznej w kompresorach przemysłowych ma niebagatelne znaczenie i przekłada się na zysk bądź straty finansowe dla przedsiębiorstwa.
Kolejnym zaleceniem dla właścicieli sprężarek jest ich wyłączanie w czasie przestojów. Nie warto jest pozostawiać maszyny w trybie uśpienia, bowiem pobiera ona wówczas energię elektryczną – urządzenie w dalszym ciągu pracuje, co oznacza, że kompresor przemysłowy pobiera pewną ilość energii elektrycznej z sieci. Sumowanie wszystkich wartości z jednego roku kalendarzowego przynosi straty energetyczne, a także finansowe nawet w skali do kilku tysięcy zł.
Źródło: Almig Kompressoren Polska – kompresory i sprężarki powietrza