Wybór rodzaju zbiornika na gaz często nastręcza wiele problemów inwestorom, szczególnie kiedy mamy do czynienia z niewielką powierzchnią działki. Specjalistyczne firmy oferują swoją pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania. Jednak wiele osób wciąż samodzielnie poszukuje informacji na temat dostępnych na rynku zbiorników. W artykule tym doradzamy, jaki zbiornik na gaz najlepiej sprawdzi się na niewielkiej działce.
Funkcja zbiorników na gaz propan
Decydując się na ogrzewanie gazem propan i zakładając instalację na gaz należy zatroszczyć się także o umiejscowienie zbiornika na terenie naszej posesji. Zbiornik jest nieodzownym elementem całej instalacji. To w nim przechowywany jest gaz propan, który zasila całą instalację. Niezależnie od tego czy decydujemy się wykorzystywać gaz propan wyłącznie do ogrzewania, czy też będziemy za jego pomocą zaopatrywać kuchenkę gazową lub podgrzewacz wody użytkowej, musimy zakupić odpowiedni zbiornik. Wybierając konkretny wariant powinniśmy jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Zbiorniki na gaz propan dostępne są zarówno w wersji podziemnej, jak i naziemnej, a dodatkowo występują w różnych pojemnościach. Nasze potrzeby i indywidualne zapatrywania estetyczne powinny jednak zejść na drugi plan, jeśli nasza działka jest dość mała. Obowiązują bowiem obostrzenia prawne dotyczące lokalizacji konkretnych typów zbiorników. Dotyczą one zasad bezpieczeństwa, a ich nieprzestrzeganie może skutkować nałożeniem dotkliwych finansowo kar.
Podziemny czy naziemny zbiornik na gaz?
Najczęściej dokonując wyboru pomiędzy zbiornikiem naziemnym i podziemnym inwestorzy kierują się jedynie względami estetycznymi. Należy bowiem pamiętać, że zbiornik naziemny jest całkowicie wyeksponowany i zawsze widoczny. Oczywiście istnieje możliwość otoczenia go drobnymi krzewami czy niewielkimi roślinami ozdobnymi, jednak jego całkowite ukrycie nie jest możliwe. Ponadto zbiornika nie można umieścić gdzieś na tyłach działki, by nie zwracał uwagi czy nie zaburzał estetyki nieruchomości. Należy pamiętać, że zbiornik na gaz musi znajdować się w takim miejscu, aby możliwy był dojazd do niego specjalnym samochodem cysterną, który regularnie będzie dostarczał zapasów gazu do zbiornika.
W przypadku zbiornika podziemnego kwestia jest dużo łatwiejsza. Oczywiście również należy zlokalizować go na działce tak, aby możliwe było tankowanie z cysterny. Jednak zbiornik podziemny może zostać całkowicie ukryty pod powierzchnią gruntu, a na jego powierzchni można zaaranżować rabatkę lub zasiać trawnik. Jedynym widocznym nad gruntem elementem jest armatura niezbędna do tankowania gazu. Jednak w przypadku mniejszych działek dużo ważniejszy od względów estetycznych może okazać się fakt, że naziemny zbiornik na gaz musi zachować znacznie większe odległości zarówno od budynku, jak i od sąsiedniej działki i studzienek kanalizacyjnych oraz linii wysokiego napięcia. W przypadku zbiornika podziemnego odległości te są o połowę mniejsze. Konkretne odległości są jednak również uzależnione od wielkości zbiornika na gaz propan.
Jaka wielkość zbiornika jest najlepsza na małą działkę?
Specjaliści zalecają, aby wybierając wielkość zbiornika kierować się potrzebami gospodarstwa domowego. Należy wziąć pod uwagę metraż domu, liczbę mieszkańców oraz urządzeń, które będą zasilane gazem ze zbiornika. Najbardziej optymalny jest taki dobór pojemności zbiornika, by tankowanie odbywało się dwa razy do roku. Jednak jeśli mamy do czynienia ze szczególnie małą działką, lepiej wybrać mniejszy zbiornik i tankować go nieco częściej.
Zbiorniki, zarówno naziemne, jak i podziemne dostępne są w pojemności 2700 l, 4850 l i 6400 l. Dla zbiornika o pojemności 2700 l odległość od budynków wynosi 3 m w przypadku zbiornika naziemnego i 1 m dla zbiornika podziemnego. Natomiast odległość od ogrodzenia dla tego zbiornika wynosi 1,5 m w przypadku zbiornika naziemnego oraz 0,5 m dla zbiornika podziemnego. Jest to więc najlepsze rozwiązanie dla małych działek.