Naprawa wózków paletowych – które elementy paleciaków naprawia się najczęściej?

Wózki paletowe ręczne to podstawowy i równocześnie niezbędny element wyposażenia każdego magazynu. Te pojazdy mechaniczne służą do transportowania szerokiej gamy towarów. Można je także spotkać w wielu centrach logistycznych, hipermarketach czy sklepach budowlanych. Często zdarza się, że tego typu urządzenia w trakcie eksploatowania ulegają uszkodzeniom. Które elementy naprawia się najczęściej?

Problemy z widłami

Główną zaletą paleciaków jest bardzo prosta obsługa. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy urządzenia, należy natychmiastowo przerwać pracę. Dalsze użytkowanie może doprowadzić do znacznego pogłębienia problemu.

Do najczęściej występujących usterek należą wszelkiego rodzaju problemy z widłami. Mogą one poruszać się bardzo wolno lub całkowicie znieruchomieć. Na początku warto upewnić się, czy ciężar załadunku został prawidłowo dobrany i nie przekracza zalecanego dla danego urządzenia udźwigu. Zbyt ciężkie towary mogą znacząco zakłócić pracę wózka ręcznego i doprowadzić do awarii.

Jeśli udźwig jest na odpowiednim poziomie, warto sprawdzić poziom oleju znajdującego się w siłowniku. Należy pamiętać, że kontrola poziomu cieczy powinna odbywać się przy opuszczonych widłach. Warto także zwrócić uwagę na konsystencję oleju, który nie powinien być zbyt gęsty ani rzadki.

Kolejnym elementem, który może okazać się kluczowy, jest zawór opuszczania. Jeśli widły nie chcą podnosić załadunku, należy delikatnie odkręcić jego śrubę. W przypadku problemów z opuszczaniem  postępowanie powinno być analogiczne – śrubę należy dokręcić. Jeśli wymienione sposoby nie wyeliminowały problemu, należy zwrócić się do specjalistów, którzy specjalizują się w naprawie wózków paletowych.

Ergonomiczne użytkowanie

Warto pamiętać, że w wielu przypadkach można w prosty sposób zapobiec awarii wózka ręcznego. Regularna konserwacja sprzętu przez profesjonalistów zapewnia dłuższe, bezproblemowe użytkowanie. Koła oraz rolki powinny być wymieniane, a poziom oleju uzupełniany co roku. Osie, koła czy smarowniczki należy regularnie smarować produktem o długiej żywotności. Kolejnym elementem, który może sprawiać problemy, jest łańcuch wózka paletowego. Aby uniknąć awarii, należy regularnie kontrolować jego położenie. Paleciak nie powinien być także przeciążany. Regularne przewożenie załadunku o zbyt dużej wadze może powodować uszkodzenia kół. Zastosowanie powyższych wskazówek sprawi, że naprawa wózków paletowych może okazać się zbędna.

Wózki ręczne, potocznie nazywane paleciakami, cieszą się dużą popularnością. Znacznie ułatwiają pracownikom transport towarów o różnych gabarytach. Głównym powodem ich wszechstronnego użytkowania jest prosta obsługa i niewymagająca konserwacja. Małe awarie można w prosty sposób naprawić samodzielnie, a w przypadku tych bardziej skomplikowanych można skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu.

Poprzedni

Recesje dziąsłowe – jakie są sposoby ich leczenia?

Następny

Gdzie zjeść prawdziwie góralską kwaśnicę?