Recesje dziąsłowe – jakie są sposoby ich leczenia?

Choć niedoskonałości w uzębieniu stanowią zazwyczaj dla pacjentów problem estetyczny, w wielu przypadkach są one poważnym problemem zdrowotnym, powodującym dyskomfort i ból. Na szczęście wraz z postępem stomatologii, dentyści mają coraz lepsze narzędzia, a także sposoby leczenia nawet najtrudniejszych dolegliwości.

Recesje dziąsłowe – na czym polegają?

Z recesjami dziąsłowymi zmaga się coraz większa liczba pacjentów. Jest to dolegliwość, która polega na wycofywaniu się dziąsła, a w efekcie odsłonięcie korzenia zęba. Skutkuje ona nadwrażliwością zębów np. na temperaturę spożywanego posiłku. Co więcej, bakterie mają łatwiejszy dostęp do zęba, który w przypadku recesji traci ochronę zewnętrzną. Próchnica w takich przypadkach rozwija się szybciej i łatwiej. Do najczęstszych przyczyn recesji należą zbyt agresywne szczotkowanie lub nitkowanie zębów, zaciskanie zębów i szczęki, zapalenia dziąseł lub przyzębia, a w niektórych przypadkach nawet palenie papierosów.

Recesja stabilna a recesja aktywna

Ze względu na przebieg, wyróżniamy dwa rodzaje recesji dziąsłowej. W przypadku recesji stabilnej pacjent nie odczuwa poważnego bólu czy nadwrażliwości. Na szczególną uwagę zasługuje jednak recesja aktywna, inaczej zwana pogłębiającą się. Objawy w takim przypadku są o wiele bardziej nasilone. Recesja aktywna to wystarczający powód do podjęcia leczenia chirurgicznego.

Recesja dziąsłowa – metody leczenia

Aby obrać prawidłowy kierunek leczenia, w pierwszej kolejności istotna jest diagnoza lekarza stomatologa, którzy dokładnie przeanalizuje problem, oceni stopień zaawansowania dolegliwości i zaproponuje dalsze kroki. Do najpopularniejszych sposobów leczenia należą:

  • pokrycie dziąsła za pomocą materiału kompozytowego – umożliwia ono ponownie zasłonięcie fragmentu korzenia zęba. Zabieg wykonywany jest w trakcie jednej wizyty, a przy użyciu znieczulenia jest on bezbolesny.
  • przeszczep dziąsła – zalecany jest tym pacjentom, u których stopień zaawansowania recesji jest wysoki, a ubytek w dziąśle spory. Polega on na pobraniu fragmentu podniebienia lub innego dziąsła i wszczepienia go w miejsce ubytku.
  • wygładzenie korzenia zęba – ma na celu pozbycie się kamienia, który osadza się na korzeniu zęba. Metoda ta wymaga kilkukrotnych wizyt u stomatologa, ponieważ w celu uzyskania satysfakcjonujących efektów zabieg należy kilkukrotnie powtórzyć. W zależności od nasilenia recesji dentysta decyduje o potrzebie nacięcia dziąsła (kiretaż otwarty) lub wykonania zabiegu bez nacięcia (kiretaż zamknięty).

Jak już wspomniano wcześniej recesję leczyć można również chirurgicznie.

Recesja dziąsłowa –  podsumowanie

Recesja dziąsłowa objawia się odsłonięciem korzenia zęba, spowodowanym wycofywaniem się dziąsła. Za tym schorzeniem idą takie dolegliwości jak nadwrażliwość, krwawienie czy wydłużenie korony zęba. W przypadku podejrzenia recesji dziąsłowej należy podjąć dobrane indywidualnie przez dentystę periodontologa leczenie stomatologiczne.

Poprzedni

Kto powinien zdecydować się na kurs PowerPoint? Dlaczego warto?

Następny

Naprawa wózków paletowych – które elementy paleciaków naprawia się najczęściej?