Zakup mieszkania to wymagająca wnikliwej analizy decyzja. Pod uwagę należy wziąć wiele aspektów, w tym sposób finansowania nieruchomości. Jaką opcję wybrać? Mieszkanie za gotówkę czy na kredyt? Jakie są najważniejsze zalety i wady tych możliwości? Na co i kiedy się zdecydować?
Zakup mieszkania za gotówkę – zalety i wady
Podstawową zaletą zakupu mieszkania za gotówkę jest brak konieczności zaciągania kredytu. Inwestor po prostu nabywa nieruchomość. Nie musi przechodzić żmudnej procedury bankowej, ani spłacać odsetek od kredytu. Ponadto jego zdolność kredytowa nie jest obciążona poważnym zobowiązaniem, co może okazać się przewagą podczas ubiegania się o pożyczkę na inne wydatki.
Nie oznacza to jednak, że zakup mieszkania za gotówkę jest zupełnie pozbawiony wad. Najczęściej oznacza bowiem utratę większości oszczędności. Może to być szczególnie niebezpieczne, jeśli w krótkim czasie po zakupie sytuacja życiowa nabywcy ulegnie zmianie, np. straci pracę i źródło dochodów. Oczywiście zawsze może sprzedać zakupione mieszkanie, jednak niekoniecznie z zyskiem.
Co ważne, zakup mieszkania za gotówkę nie obciąża domowego budżetu ratami kredytu hipotecznego. Nabywcy nieruchomości mogą więc budować oszczędności, nie przejmując się, że zobowiązanie wobec banku zjada część ich zarobków.
Zakup mieszkania na kredyt – korzyści i zagrożenia
Kredyt hipoteczny pozwala na zakup mieszkania bez konieczności dysponowania kwotą odpowiadającą pełnej cenie nieruchomości. Wbrew pozorom jest to atrakcyjne rozwiązanie nie tylko dla osób z niewielkimi oszczędnościami, ale również inwestorów, którzy nie chcą pozbywać się zgromadzonych środków lub wolą je przeznaczyć na inny cel. Dzięki temu nie tracą oni płynności finansowej.
Ponadto nabywca mieszkania może jednocześnie spłacać kredyt i powiększać zgromadzone oszczędności. W takim przypadku wysokość zobowiązania musi być dostosowana do sytuacji finansowej inwestora, tak aby raty nie stanowiły dużego obciążenia dla domowego budżetu.
Co ważne, kredyt hipoteczny uznaje się za najtańszą i najbardziej opłacalną formę pożyczania środków. Dodatkowo można go zaciągnąć z współkredytobiorcami, co pozwala uzyskać lepszą zdolność kredytową oraz atrakcyjniejsze warunki.
Zakup mieszkania na kredyt ma też pewne wady. Decydując się na kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, trzeba liczyć się z ryzykiem wzrostu wysokości raty. W efekcie inwestor będzie musiał oddać bankowi więcej środków, niż zakładały to początkowe analizy. Wzrost comiesięcznego zobowiązania może też obciążyć domowy budżet i spowodować utratę płynności. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli nabywca straciłby w tym czasie źródło dochodów.
Mieszkanie za gotówkę czy na kredyt – co i kiedy wybrać?
Zarówno zakup mieszkania za gotówkę, jak i na kredyt ma swoje wady i zalety. To, na jaką opcję zdecyduje się inwestor, zależy od jego indywidualnej sytuacji. Jedno jest pewne. Decyzja musi być przemyślana. Może bowiem zaważyć na dalszej sytuacji finansowej nabywcy. Warto ją więc skonsultować ze specjalistą. Doradca finansowy przedstawi wszystkie argumenty za i przeciw dla każdej z opcji, co ułatwi wybór.
Zakup lokum za gotówkę wydaje się korzystną opcją zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają zdolności kredytowej, jednak dysponują odpowiednią sumą pieniędzy, np. otrzymali ją w spadku. Z kolei kupno mieszkania na kredyt jest polecane inwestorom, którzy nie mają wystarczających środków, by na własną rękę sfinansować zakup nieruchomości, albo nie chcą przeznaczać na ten cel swoich oszczędności.
Zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór sposobu finansowania. Mieszkanie można nabyć za gotówkę lub na kredyt. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady oraz wiąże się z określonym ryzykiem. Dlatego przed dokonaniem wyboru warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową, a także potrzeby i preferencje. Można też skonsultować się ze specjalistą.
źródło: Slawbud.pl