Jak działa inteligentny dom?

Instalacji oraz urządzeń działających w domu jest mnóstwo, dlatego też warto pomyśleć o systemie, który pozwoli na ich integrację oraz centralne zarządzanie. Wszystko to (i wiele więcej) zapewnia inteligentny dom.

Choć sama nazwa każdemu z nas może mówić co innego, w rzeczywistości wskazuje ona na system automatyki domowej, który łączy wspomniane instalacje oraz urządzenia, umożliwiając sterowanie nimi na odległość, a także wprowadzanie harmonogramów oraz scen, w ramach których poszczególne czynności są realizowane automatycznie, bez naszego udziału.

Warto podkreślić, że systemy inteligentnego domu użytkowane są nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również w przestrzeniach biurowych, halach produkcyjnych, placówkach edukacyjnych, szpitalach, a nawet w kościołach. Powyższa definicja może nie wyjaśniać wszystkich korzyści związanych z instalacją takiego systemu, dlatego warto pokrótce przedstawić jego najważniejsze cechy.

System inteligentnego domu – jak to działa?

Chcąc wyjaśnić tę kwestię, warto najpierw przedstawić wszystkie elementy, które mogą wejść w skład takiego systemu.

  • Instalacja elektryczna – oświetlenie, gniazdka
  • Ogrzewanie
  • Rolety i żaluzje
  • System alarmowy
  • Kamery IP
  • Ogród
  • Czujniki – ruchu, temperatury, zalania, gazu etc.
  • Drzwi, bramy, furtki
  • Urządzenia RTV i AGD

Wszystko to może zostać połączone w jednym systemie. Za sterowanie pracą powyższych elementów odpowiada centralka, z którą łączymy się bezprzewodowo (przy użyciu pilotów lub urządzeń mobilnych) bądź z wykorzystaniem paneli sterujących, najczęściej montowanych w ścianach. Podłączenie systemu do Internetu pozwala użytkownikowi na jego konfigurację także poza domem.

Zasada działania systemu inteligentnego domu jest dość prosta – wymienione wyżej instalacje oraz urządzenia łączą się z centralką, która jest zarządzana przez nas. W ten sposób jesteśmy w stanie sterować wszystkim przy pomocy jednej aplikacji. Po wybraniu stosownych opcji, możemy na przykład dostosować oświetlenie, ogrzewanie w wybranych pokojach, sterować żaluzjami, furtkami, wyłączyć zdalnie telewizor, uruchomić system audio i wiele, wiele więcej.

Do tego wszystkiego dochodzi automatyka domowa. System, przy wykorzystaniu czujników, wykrywa zagrożenie (na przykład pożarowe), a następnie podejmuje stosowne działania polegające na zawiadomieniu nas i odpowiednich służb, a także na wyeliminowaniu zagrożenia – chociażby poprzez odłączenie zasilania czy też czynnika stanowiącego zagrożenie (na przykład gazu). Automatyka używana jest także po to, aby skrócić realizację wielu procesów i ułatwić zarządzanie poszczególnymi systemami – oświetleniem, ogrzewaniem etc.

Działanie systemu inteligentnego domu w dużej mierze opiera się na harmonogramach i scenach. Przy wykorzystaniu centralki, możemy ustalić, w jakich godzinach uruchomione zostaną poszczególne urządzenia. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by stworzyć program, który odcina poszczególne elementy. Wychodząc z domu, możemy więc jednym przyciskiem wyłączyć oświetlenie, telewizor, radio etc. Bez konieczności podchodzenia do każdego urządzenia z osobna.

Czy to wszystko się opłaca?

Budynek inteligentny zapewnia znacznie więcej funkcji, z których możemy skorzystać. Przekłada się to na znaczny wzrost komfortu życia. Wspomnianymi urządzeniami oraz instalacjami możemy bowiem sterować zdalnie, nie schodząc z kanapy. Rozwiązania jak F&Home RADIO sprawiają również, że wiele rzeczy dzieje się automatycznie, bez naszej ingerencji. W ten sposób zwiększamy bezpieczeństwo domu i domowników (automatyczne instalacje przeciwpożarowe, przeciwwłamaniowe i przeciw zalaniu) oraz zyskujemy znaczące oszczędności – energia jest użytkowana w sposób efektywny, brak tu strat ciepła i prądu.

Biorąc to wszystko pod uwagę, inwestycja w system inteligentnego domu może bardzo szybko się zwrócić. Poza niższymi rachunkami za prąd oraz ogrzewanie, liczyć możemy także na ogromną swobodę życia i lepszą ochronę, z której korzystamy przez cały czas. Często nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Źródło: F&Home – inteligentny dom bezprzewodowy

Poprzedni

Czy samodzielne niszczenie dokumentów jest bezpieczne?

Następny

Popularne mity o fotowoltaice