Sprzęt medyczny, który powinien znaleźć się na sali chorych – czy go posiadasz?

Jeśli rozmawiamy o sali chorych w placówce medycznej, na myśl od razu przychodzi profesjonalny sprzęt medyczny. Wielu inwestorów zastanawia się, jakie wyposażenie powinno znaleźć się w tego typu pomieszczeniu. Właśnie tę kwestię postaramy się rozwiać w dzisiejszym artykule. Uwaga – poniższe informacje powinieneś traktować raczej jako sugestię, a nie specjalistyczny poradnik. Teraz, gdy kwestia ta jest już jasna, możemy przejść do sedna.

Aparatura medyczna o wysokiej jakości

Co jednak możemy rozumieć poprzez nazwę „aparatura medyczna”? Nazywamy w ten sposób ogólne narzędzia oraz sprzęt elektroniczny, których celem jest diagnoza lub leczenie pacjentów.

To raczej oczywiste, że na sali chorych tego typu sprzęt medyczny powinien stanowić priorytet. Do aparatury zaliczamy między innymi wagi lekarskie, ciśnieniomierze czy stetoskopy. Nie bez znaczenia pozostają również urządzenia przeznaczone do defibrylacji oraz przywracania funkcji życiowych, czyli tak zwana aparatura AEG.

Dobrze wyposażona sala powinna zawierać także przyłącza gazów medycznych oraz system przyzywania pomocy / pielęgniarek. Generalnie warto zainwestować we wszystko, co może podnieść poziom komfortu i bezpieczeństwa pacjentów (i oczywiście nie jest zabronione do użytku w tego typu salach).

Panel nadłóżkowy – czyli wszystko w jednym?

Wiele z wcześniej wymienionych aparatur możesz znaleźć w pojedynczym urządzeniu, jakim są panele nadłóżkowe. Co prawda nie zastąpią one profesjonalnego sprzętu, jednak naprawdę warto jest posiadać je w swojej placówce medycznej.

Te montowane nad łóżkami pacjentów panele posiadają w sobie też wiele udogodnień, takich jak radia ze złączami USB czy dodatkowe gniazdka elektryczne.

Pamiętaj, że specyfikacja sprzętu medycznego jest regulowana prawnie – tak więc zanim umieścisz w sali chorych dodatkowy sprzęt, koniecznie upewnij się, czy spełnia on wszystkie wymogi (zwykle pod postacią atestów oraz certyfikatów – choć w momencie, gdy czytasz ten artykuł, prawo mogło się nieco zmienić).

Sprzęt niemedyczny, a jednak przydatny

Wyposażenie sali chorych to nie tylko zaawansowana aparatura medyczna, ale też meble i przedmioty codziennego użytku – zupełnie jak w warunkach domowych.

Oprócz brzęczących urządzeń warto też zadbać o zupełnie, na pierwszy rzut oka trywialne rzeczy – takie jak wygodne łóżko oraz użyteczne szafki nocne.

Warto, aby obok łóżka znajdywało się też stabilne siedzenie oraz parawan – dzięki temu pacjent poczuje się znacznie bardziej komfortowo. Zresztą – każdy zasługuje na odrobinę prywatności.

Musimy wspomnieć również o odpowiednim stanie higienicznym na sali. Na sali chorych, jak sama nazwa wskazuje, przebywają osoby chore – osoby, które mogą rozprzestrzeniać choroby zakaźne. Poduszki, kołdry i pościele powinny być regularnie prane (możliwie jak najczęściej), a meble odkażane za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego detergentów.

Podsumowując – zaopatrz się we wszystko, co podniesie poziom komfortu oraz bezpieczeństwa Twoich pacjentów. Zerknij też do regulacji prawnych po szczegółowe przepisy. Powodzenia!

Poprzedni

Odzież zimowa i przejściowa z Chin – sprawdź, co może znaleźć się w Twoim sklepie

Następny

Raport początkowy i raport końcowy – czym są? Kto i kiedy powinien je wykonać?