Kontenery na odpady – rodzaje i zastosowanie

Wiele osób może przypuszczać, że działania związane ze sprzątaniem placu budowy czy składowaniem odpadów to mało istotny element planowania całej inwestycji. Może się bowiem wydawać, że ważniejsze jest zapewnienie odpowiednich materiałów, przygotowanie terenu czy zorganizowanie transportu. Jednak właściwe gromadzenie śmieci to również bardzo istotna część całego projektu. Żeby móc właściwie realizować wszystkie poszczególne elementy, konieczne jest także zachowanie porządku – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny. Wygodnym rozwiązaniem  w takiej sytuacji jest wynajem kontenerów. Jakich – to już zależy od potrzeb klienta.

Kontenery otwarte

Kontenery mogą mieć wiele różnych rozmiarów. Jeśli klient potrzebuje podobny sprzęt przy małej inwestycji, porządkach na działce czy do zgromadzenia materiałów po remoncie w mieszkaniu – wtedy wystarczy kontener o stosunkowo małej pojemności. Rozpiętość jest spora, mogą pomieścić od trzech, nawet do trzydziestu czterech metrów sześciennych odpadów i materiałów. Te, które są typu otwartego posiadają dodatkowy atut w postaci braku wyraźnego ograniczenia wysokości gromadzonych elementów.

Zasobnik ma odpowiednio przygotowane ścianki, przygotowane z materiałów odpornych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Ale to, co w nim gromadzimy, może wystawać również powyżej nich. Można to sobie łatwo wyobrazić na przykładzie składowania suchych gałęzi i konarów. Mogą mieć one różne wielkości, czasem dość trudne do zapakowania w jedno miejsce. Żeby je zmieścić, należałoby spędzić sporo czasu na łamaniu i pomniejszaniu poszczególnych elementów. W przypadku kontenerów otwartych nie ma problemu z tym, że taka gałąź będzie delikatnie wystawać powyżej poziomu ścianki. Można je więc wykorzystywać do gromadzenia odpadów, które nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia i mogą być wystawione również na zmienną pogodę.

Kontenery zamknięte

Jeżeli jednak będziemy gromadzić śmieci, które mogą zawierać jakiekolwiek szkodliwe bądź niebezpieczne elementy, lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kontenerów typu zamkniętego. Odpowiednie klapy nie tylko pozwalają na utrzymanie odpadów w bezpiecznym i ograniczonym miejscu, ale też nie pozwalają osobom nieuprawnionym dorzucać tam kolejnych śmieci. Jest to więc nie tylko ochrona właściwa ze względu na środowisko lub istniejące ryzyko niebezpiecznych elementów, ale też jest to zabezpieczenie przed intruzami. W kontenerach, zarówno otwartych, jak i zamkniętych, można składować między innymi nieczystości stałe, odpady budowlane i poremontowe, odpady komunalne, złom czy odpady o charakterze naturalnym, jak liście i gałęzie. Im więcej śmieci lub im bardziej są skomplikowane, tym większy kontener będzie do tego potrzebny.

Torby typu „Big Bag”

Ciekawym i dość popularnym rozwiązaniem na gromadzenie odpadów są torby Big Bag. Zajmują niewiele miejsca w transporcie, ale mają dużą pojemność, mogą zmieścić nawet ponad tonę śmieci. Są jednocześnie wytrzymałe, więc nie ma ryzyka, że rozpadną się w trakcie transportu. Bardzo dobrze sprawdzają się do szybkiego zebrania materiałów sypkich lub takich, które mogą zabrudzić otoczenie. Można gromadzić w nich też odpady naturalne, jak liście lub gałęzie. Często nazywane są nawet kontenerami elastycznymi.

Transport odpadów

Samo gromadzenie odpadów to jedno. Drugą, równie istotną kwestią, jest przygotowanie i zapewnienie transportu śmieci w odpowiednie miejsca. W przypadku przewozu kontenerów konieczne będzie zaangażowanie specjalistycznego sprzętu. Firma, która świadczy tego typu usługi, może zaproponować wynajem kontenerów wraz z zapewnieniem właściwego przewozu wszystkich elementów na przykład z wykorzystaniem pojazdów HDS. Z takich rozwiązań często korzystają przedsiębiorstwa budowlane, firmy porządkowe, ale również osoby indywidualne, które robią generalny remont, budują nowy dom czy robią porządki w ogrodzie i na działce. Tak kompleksowa obsługa pozwala na bezpieczne składowanie i przewóz śmieci do właściwego punktu selektywnej zbiórki.

Źródło: Transport HDS – Avio Star

Poprzedni

Spedycja kontenerowa – skuteczna forma przewozu towarów

Następny

Praca dla mam – czy to możliwe?